Specjalne życzenia i piosenka od Filipa i jego kolegów z klasy 2a dla wszystkich Pań!
POZNAJEMY PODLASKIE
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż nasz wniosek o dofinansowanie wycieczki szkolnej w ramach przedsięwzięcia ,,Poznajemy Podlaskie" złożony do Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej został rozpatrzony pozytywnie.
Uzyskana kwota dofinansowania wynosi 6 600,00 zł.
W związku z powyższym, SP w Suchowoli zaprasza uczniów klas 6a, 6b, 7a do udziału w jednodniowej wycieczce po Podlasiu.
Program wycieczki:
7.00 – wyjazd integracyjny uczniów polskich i ukraińskich SP z Suchowoli (w towarzystwie przewodnika, ciekawostki o życiu mieszkańców Puszczy Augustowskiej i Wigierskiego Parku Narodowego)
8.30 - przejazd jedną z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce -kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej oraz Wigierskim Parku Narodowym ,w trakcie przejazdu lekki posiłek regeneracyjny
12.00 - zwiedzanie wystawy multimedialnej w Muzeum Wigier
13.30 –obiad dla uczestników wycieczki
14.30- spacer z przewodnikiem po dziedzińcu kompleksu poklasztornego na Wigrach, zwiedzanie zabytkowego kościoła i pokoju w którym mieszkał papież Jan Paweł II w czasie pobytu na Suwalszczyźnie
16.30 – wyjazd z Wigier
17.15 – Augustów -lody i spacer nad Kanałem Augustowskim
19.00 –powrót do Suchowoli (w czasie jazdy konkursy z nagrodami dotyczące Suwalszczyzny i Ziemi Augustowskiej)
W cenie: przejazd autokarem i ubezpieczenie, pilot – przewodnik na całej trasie, bilety wstępu wg programu, obiad, deser.
Organizator: Biuro Turystyczne TURIO Białystok
Planowany termin wycieczki 30 maja 2023.r
Wpłaty należy dokonać u wychowawców klas (p. E. Mościcka, p. M. Bagińska, p. K. Grajewska) do dnia 14 marca.
Z poważaniem,
Dyrekcja Szkoły Podstawowej
im. St. Staszica w Suchowoli
TRZECIOKLASIŚCI W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
Podczas wizyty w Bibliotece Publicznej w Suchowoli uczniowie klasy 3 b poznali przygody Fafika, jednego z bohaterów książek z serii "Czytam sobie". Następnie dzieci wcieliły się w role archeologów oraz paleontologów i poznawały ciekawostki o zaginionym świecie dinozaurów.
24
MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Nasza Szkoła Podstawowa dysponuje nowoczesnym sprzętem zakupionym w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości.
33Chcąc rozwijać kompetencje technologiczne naszych uczniów, 2 marca zaprosiliśmy do nas edukatorów z Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy prowadzili lekcje warsztatowe uczniom klas IV – VI.
Warsztaty to był pracowity czas wypełniony nauką, min. programowania robotów, wykorzystania w edukacji multimediów, okularów VR, elektroniki i mikrokontrolerów ruchu oraz innych technologii rozwijających kompetencje przyszłości. Niewątpliwie takie ćwiczenia to też doskonała zabawa, która automatycznie rozwija umiejętności matematyczne, logicznego myślenia, planowania, konstruowania, itp.
Dziękujemy edukatorom za kreatywność i podzielenie się swoją wiedzą, a naszym uczniom dziękujemy za zaangażowanie i chęć doświadczania nauki w niecodzienny sposób.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNY "BEZPIECZNY INTERNET"
WARSZTATY "DRUKUJ Z NAMI"
W I semestrze roku szkolnego 2022/2023 odbyły się warsztaty w ramach programu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości realizowanego poprzez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
4Uczniowie klasy 8b Szkoły Podstawowej w Suchowoli, razem z nauczycielką informatyki Barbarą Olejniczak, uczestniczyli w dwugodzinnych pokazowych warsztatach online. Uczyliśmy się jak samodzielnie zaprojektować elementy szopki bożonarodzeniowej w druku 3D oraz jak ją ożywić przy pomocy mikrokontrolerów.
Dzięki poznanym nowym technologiom 8-klasiści mogli rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania informatyczno – techniczne, a także zastanowić się nad wyborem kierunku zawodu.
ZACZAROWANY GLOBUS
1 marca uczniowie klas pierwszych obejrzeli film „Zaczarowany globus” w kopule audiowizualnej. W trakcie seansu pierwszoklasiści mogli dowiedzieć się wielu nowych rzeczy, a wszystko to w atmosferze dobrej zabawy. Film zawierał elementy edukacyjne, dzięki którym uczniowie zobaczyli jak funkcjonuje nasza planeta Ziemia. W trakcie pokazu widzowie otoczeni byli animacjami oraz dźwiękami, które sprawiły, że mogli poczuć się jak w kinie. Śmiało można powiedzieć, że wszyscy przeżyli wyjątkowe chwile.
DZIEŁA FILMOWE KLASY 5A
Uczniowie klasy 5a w ramach zajęć bloku kulturowego na języku polskim mieli zadanie interdyscyplinarne, łączące ich umiejętności i wiedzę m. in. z języka polskiego i informatyki. W wyniku tej kooperacji powstały wspaniałe filmy, całkowicie przygotowane przez jedenasto- i dwunastolatków pod czujnym okiem pani Kasia Grajewskiej. Poniżej prezentujemy efekty!
PROGRAM STYPENDIALNY HORYZONTY
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż dwoje naszych uczniów - ósmoklasistów bierze udział w rekrutacji do Programu Stypendialnego Horyzonty.
Stypendium to jest wsparciem finansowym, które można przeznaczyć na pokrycie kosztów zamieszkania w bursie, wyżywienia, wycieczek szkolnych o raz biletów komunikacji miejskiej przez cały okres nauki w szkole średniej. To tylko niektóre z proponowanych form wsparcia, dlatego trzymamy kciuki za naszych - już wkrótce- absolwentów.
Wiedźma Multimedia
28 lutego w szkolnej bibliotece odbyło się „Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników”. Koło Biblioteczne „SÓWKA” przygotowało spektakl kukiełkowy pt.: „Wiedźma Multimedia” Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali dyplomy oraz zestawy książek przygotowanych przez Instytut Książki pt.: „Pierwsze abecadło”.
48
GRA TERENOWA - MAM TO NA KOŃCU JĘZYKA
Z okazji Dnia Języka Ojczystego, którym w klasie 7a nie jest jedynie język polski, ale dla niektórych także ukraiński, białoruski czy gruziński, uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z wiedzą nt. języka i mowy podczas gry terenowej MAM TO NA KOŃCU JĘZYKA!
11Uczestnicy mieli za zadanie odszukać stacje zadaniowe umieszczone w budynku naszej szkoły oraz wykonać ukryte tam zadania. Praca w grupach, w ruchu i na czas zmobilizowała uczniów do aktywnego spędzenia czasu.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Coroczne święto jest obchodzone 21 lutego, a zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. To dobra okazja, by przypomnieć uczniom, że język polski to skarbnica naszej historii, kultury i doświadczeń oraz tego, co jest najbardziej cenne.
8Aby doskonalić umiejętności ortograficzne, klasa 4a, 4b oraz 8c pisały testy ortograficzne, z których zostali wyłonieni: Mistrzowie Ortografii. Teraz na pewno nie będą popełniać błędów.
Klasa 5b i 6a próbowała swoich sił w ,,Turnieju klasowym pt. ,,Język można sobie połamać”. Uczniowie odczytywali ,,łamańce językowe”, jednocześnie ćwicząc też wymowę. Było wiele radości i zabawy. Na koniec otrzymali certyfikaty potwierdzające zostanie
,,Królem lub królową łamańców językowych”. Teraz bez wątpienia będą mogli powtórzyć: ,,Dziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięciotysięcznik” czy też ,,Siedzi Jerzy na wieży i nie wierzy, że na wieży jeszcze jeden Jerzy siedzi.”
Parafrazując słowa Franciszka Ksawerego Dmowskiego "pamiętajmy, aby przede wszystkim szanować mowę ojczystą, bo kto nie zna swego języka hańbą jest oczywistą".
Archiwum Aktualności