W minionym tygodniu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Kolorowy Tydzień Tolerancji, podczas którego społeczność szkolna mogła zamanifestować swoją akceptację i tolrancję inności wybranym kolorem stroju. Dodatkowym uatrakcyjnieniem akcji był ranking klas publikowany codziennie - uczniowie klas 4-8 mogli zbierać punkty za współpracę klasową. Gratulujemy wszystkim klasom! Takiego zaanagażowania nie mogliśmy się spodziewać!
DZIEŃ TOLERANCJI W KLASACH I - III
16 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Tolerancji. Uczniowie klas I-III szukali w tym tygodniu odpowiedzi na pytania: Czym jest tolerancja? Dlaczego jest taka ważna? Po przeczytaniu kilku opowiadań, obejrzeniu filmów, wspólnych rozmowach, wykonaniu plakatów, wszyscy zgodnie stwierdzili, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku, akceptacji.
12
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W tym roku 17 listopada przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła została przyjęta do grona organizatorów tej akcji. Wszyscy uczniowie przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia, a następnie wzięli udział w quizie, który składał się z 20 pytań dotyczących tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 100.
Tak przedstawia się znajomość tabliczki w poszczególnych klasach:
4a - 60%,
4b - 86%,
5a - 82%,
5b - 85%,
6a - 87%,
6b - 89%,
7a - 95%,
7b - 83%,
8a - 81%.
Tytuły Eksperta Tabliczki Mnożenia (100% poprawnych odpowiedzi) uzyskali w klasach:
4a - 2 uczniów: Anna Zujko, Maciej Sztuk
4b - 5 uczniów: Maria Masłowska, Alicja Omielan, Bartosz Lewantowicz, Mateusz Żukowski, Aleksandra Sienkiewicz
5a - 4 uczniów: Amelia Misarko, Agata Łazarska, Magdalena Miszkiel, Dawid Misiewicz
5b - 4 uczniów: Michał Karczewski, Mikołaj Karp, Błażej Luty, Dorota Wysocka
6a - 3 uczniów: Mateusz Zujko, Katarzyna Bugajska, Zofia Kiśluk
6b - 12 uczniów: Weronika Zaniewska, Maja Citkowska, Katarzyna Żurkowska, Błażej Zamojski, Zuzanna Sutuła, Mateusz Kotowski, Maciej Gryc, Kornelia Marchel, Kornelia Szczykowska, Emilia Boguszewska, Laura Zaworska, Gabriela Januszkiewicz
7a - 5 uczniów: Sofia Ben Hassine, Bartłomiej Karpowicz, Damian Misiewicz, Natalia Sienkiewicz, Adrian Skibicki
7b - 1 uczeń: Piotr Staranowicz
8a - 9 uczniów: Małgorzata Borowska, Martyna Choroszewicz, Anatol Burcew, Władysław Kułak, Urszula Orzechowska, Kamila Sienkiewicz, Krzysztof Skowroński, Małgorzata Turkowska, Oleksandr Kuzmienko
Pod kierownictwem pani Ewy Klejno uczniowie na lekcjach plastyki wykonali piękne plakaty promujące znajomość tabliczki mnożenia, które można podziwiać na szkolnych korytarzach.
PRZELECIAŁY TRZY PSTRE PRZEPIÓRZYCE PRZEZ TRZY PSTRE KAMIENICE
Dzieci z przedszkola, jak i uczniowie ze szkoły mający wskazania do zajęć logopedycznych korzystają w naszej placówce z takiej formy pomocy. Terapię organizuje się dla dzieci z zaburzeniami mowy, które powodują zakłócenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę. Głównym celem zajęć jest korygowanie i eliminowanie zaburzeń mowy, a także doskonalenie mowy już ukształtowanej odpowiednio do wieku dziecka. Cele osiągane są poprzez wykonywanie określonych ćwiczeń dobranych indywidualnie do każdego dziecka. Zajęcia urozmaicane są odpowiednio dobranymi grami i zabawami logopedycznymi. W czasie zajęć wykorzystywane są różnorodne środki dydaktyczne: lustra logopedyczne, piórka, bańki mydlane, wiatraczki, kubeczki, słomki i wiele innych. Dodatkowo w grupach przedszkolnych i klasach „0” prowadzone są zajęcia grupowe z profilaktyki logopedycznej, podczas których dzieci wykonują różnorodne ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia narządów mowy, takie jak: doskonalenie pracy żuchwy, warg, języka, podniebienia miękkiego oraz różne ćwiczenia emisyjno-głosowe. Dzieci biorą udział również w różnego rodzaju zabawach logorytmicznych czy usprawniających motorykę dużą i małą. Dla prawidłowego przebiegu terapii logopedycznej niezbędna jest współpraca na linii logopeda – rodzic. Dzieci nie pokonają wad wymowy, jeżeli w domu nie będą mogły liczyć na pomoc rodziców, z którymi powtórzą przekazany materiał słownikowy czy ćwiczenia zalecone przez logopedę. Ćwiczenia powinny być wykonywane starannie i codziennie. Od tego zależy powodzenie w terapii. Życzymy wszystkim dzieciom cierpliwości, systematyczności i siły w rozwijaniu sprawności językowej, a przy tym wesołej zabawy na zajęciach logopedycznych.
20
WYCIECZKA DO AUGUSTOWA
9 listopada odbył się wyjazd uczniów klas pierwszych i drugich do Augustowa na spektakl muzyczny "Piękna i Bestia ". Przedstawienie bardzo spodobało się młodym widzom. Uczniowie wraz z opiekunami udali się również do parku w Augustowie, gdzie spędziły przyjemnie czas na świeżym powietrzu.
17
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Zapraszamy do obejrzenia dzisiejszej uroczystości w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów i harcerzy.
TA CO NIE ZGINĘŁA
11 listopada to najważniejsze święto dla polskiego obywatela. Tego dnia możemy w uroczysty sposób uczcić moment w naszej historii szczególny - dzień odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.
13Z tej okazji uczniowie klasy 6a, 7a oraz 8a przygotowali montaż muzyczno - poetycki pod kierunkiem p. Małgorzaty Bagińskiej (nauczyciel historii) oraz p. Katarzyny Grajewskiej (nauczyciel języka polskiego oraz drużynowa 10 Suchowolskiej Drużyny Harcerskiej "Centrum Europy").
Harcerze wykonali piosenki patriotyczne, które uświetniły uroczystość oraz oddali hołd przy symbolicznych grobach poległych za wolność ojczyzny.
Swoje umiejętności aktorskie pokazali nam uczniowie klasy 8a i 7a w scenach zniewolenia przez zaborców i oswobodzenia przez Orła Białego personifikacji Polski.
Akademię, która utrzymana była w klimacie nostalgicznym, ale jednocześnie trzymającym w napięciu i zmuszającym do przemyślenia trudnych losów naszej ojczyzny, zwieńczył taniec z flagami w wykonaniu uczennic z klasy piątej.
ZERÓWKI W AKCJI #SZKOŁA DO HYMNU
#SZKOŁADOHYMNU 2023
Z okazji uroczystości uświetniającej rocznicę Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły włączyła się do akcji #szkoładohymnu.
Odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego z dumą i godnie prezentując na piersi barwy biało-czerwone.
W linku film do nagrania :)
POBIEGLIŚMY DLA NIEPODLEGŁEJ
Uczniowie wzięli udział w Powiatowym Biegu Niepodległości
"1918 Metrów Wolności", w którym startowało ok. 740 zawodników i dlatego tak bardzo cieszą wysokie lokaty naszych uczniów:
Adrian Skibicki I m.
Alan Rogalski I m.
Michał Karczewski 4 m.
Błażej Luty 6 m.
Wszystkim gratulujemy udziałui życzymy dalszych sukcesów.
13
"HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!"
Nasza szkoła dołączyła do czwartej edycji akcji edukacyjnej o nielegalnym hazardzie, realizowanej pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Celem kampanii jest uświadomienie młodych ludzi, ich rodziców i nauczycieli, że:
- nielegalny hazard jest w Polsce zakazany
- hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie
- osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach
Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.
"NAUKA TO PRZYJEMNOŚĆ" - WARSZTATY MOTYWUJĄCE DO NAUKI
Zazwyczaj dzieci rozpoczynające naukę w szkole bardzo lubią się uczyć i są ciekawe świata. W miarę przechodzenia do wyższych klas u wielu uczniów znika chęć uczęszczania do szkoły oraz wyznaczania sobie celów związanych z pozyskiwaniem wiedzy. Zaczynają się niepowodzenia, braki, co wiąże się z obniżeniem samooceny oraz gorszym samopoczuciem.
W związku z powyższym wskazane jest, aby uczniowie rozbudzali swoją motywację do nauki. Uczniowie klas czwartych mieli taką okazję podczas warsztatów psychoedukacyjnych, na których poznawali narzędzia do efektywnego uczenia się: techniki zapamiętywania, organizacji nauki własnej. Także uzyskali odpowiedzi na pytania o wpływ wyników w nauce na ich samoocenę i samopoczucie.
12
Czytniki e-booków w bibliotece!
W październiku zasoby naszej biblioteki wzbogaciliśmy o 2 czytniki e-booków. W innowacyjny i nowoczesny sposób zostaną wykorzystane przez uczniów i nauczycieli na zajęciach rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych czy do czytania e-booków.
W swoich zbiorach posiadają dostęp do wolnych lektur, wordwall.net, LearningApps.org, Kahoot! czy innych aplikacji.
Czytniki są wyposażone w ekrany, które pozwalają czytać i pracować komfortowo, bez uczucia zmęczenia oczu. Dzięki dużej powierzchni ekranu można wygodnie zmienić rozmiar czcionki oraz wybrać wygodną barwę podświetlenia. W zestawie z czytnikami użytkownikom będą służyły rysiki do tworzenia notatek lub do pracy z aplikacjami.
Wszystkich czytelników, którzy są otwarci na nowości zapraszamy do korzystania z nowoczesnej technologii w naszej szkolnej bibliotece! Przypominany, iż w czytelni można również korzystać z 4 komputerów z dostępem do internetu oraz gogli VR.
Czekamy na Ciebie!!!
2
VI EDYCJA KONKURSU POETYCKIEGO
W czwartek, 26 października w auli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala podsumowująca szóstą odsłonę konkursu poetyckiego ,,Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”.
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do szeroko pojętego patriotyzmu lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego, które stało się inspiracją do powstania utworu.
Spośród nadesłanych 99 prac uczniów szkół podstawowych oraz średnich jury nagrodziło i wyróżniło 26 wierszy. Dodatkowo doceniono 11 osób. Wśród nich znalazł się Damian Misiewicz z klasy 7a (nauczyciel przygotowujący Bożena Staranowicz). Jego wiersz ,,Ocalić od zapomnienia” będzie opublikowany w III tomie antologii pokonkursowej wraz z utworami uczestników ubiegłorocznej edycji.
Gratulujemy Damianowi i zachęcamy uczniów do udziału w kolejnych edycjach konkursu .
KONKURS RECYTATORSKI "TAJEMNICZY OGÓD"
27 października dwoje uczniów z naszej szkoły brało udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim: „Tajemniczy ogród”. Wydarzenie było częścią projektu „Zaczarowany ogród” w ramach programu Edukacja Kulturalna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i odbyło się w Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Białostockiej.
Wśród 29 uczestników w trzech kategoriach wiekowych na podium znaleźli się nasi reprezentanci :
II miejsce – Katarzyna Żurkowska z klasy 6b
III miejsce – Piotr Staranowicz z klasy 7b
Serdecznie gratulujemy uczestnikom za przygotowanie i wspaniałą recytację. Podziękowania kierujemy również do opiekuna uczestników konkursu p. Bożeny Staranowicz.
Archiwum Aktualności